Останнім часом увесь світ без зупинки говорить лише про поширення коронавірусу, тож не дивно, що поява небезпечного вірусу викликала хвилю паніки і неспокою. Представники Центру громадського здоров'я України заспокоюють: вірус COVID-19 - лише один із різновидів респіраторної вірусної інфекції, і медики уже знають, як лікувати такі хвороби. А ось надмірний стрес та паніка можуть справді зашкодити здоров'ю і призвести до розладів сну, проблем із концентрацією, гніву, тривожності, підвищеної чутливості до самопочуття (іпохондрії), почуття безпорадності, боязні людей, що кашляють або здаються хворими, соціальної ізоляції тощо.

Для того, щоб зменшити стрес і полегшити паніку, фахівці рекомендують дотримуватися базових правил гігієни, умов карантину та простих порад для покращення психологічного стану.

Не ховайтеся від інформації, але будьте критичними

Важливо бути в курсі останніх новин щодо COVID-19. Але підходьте до них вибірково: отримуйте факти з достовірних джерел, читайте офіційні сайти. Будьте обережні з публікаціями в соціальних мережах і неспеціалізованих сторінках в мережі інтернет. Особливо намагайтеся уникати публікацій людей, що нагнітають паніку.

Думайте про перспективу

Пандемія коронавірусу - це лише одна з подій у вашому житті, тож зосередьте свою турботу на тому, що ви можете контролювати. Не присвячуйте весь свій час новинам про COVID-19. Відпочиньте від висвітлення ситуації в ЗМІ або соціальних мережах, якщо ви панікуєте з приводу новин або статті, яку ви тільки що прочитали. Якщо нескінченні розмови про коронавірус вас засмучують, змініть тему розмови, коли зможете.

Будьте уважні і усвідомлені

Не всі, з ким ви контактуєте, інфіковані COVID-19. Хоча обережність і профілактичні заходи надзвичайно важливі зараз, не у всіх, хто кашляє, є вірус. Самосвідомість - велика складова ослаблення громадського неспокою. Просто дотримуйтеся правил індивідуальної гігієни і на власних справах.

Підтримуйте звичний графік

Хоч багато установ та підприємств закрилося, важливо підтримувати сталий графік, навіть рутину, яка багатьох людей, особливо дітей, змушує почуватися в безпеці. Дотримуйтеся нормального режиму сну та прийому їжі, займіться тим, що приносить вам задоволення, не забудьте додати трохи звичних справ (уроки з дітьми, кілька робочих проєктів, почитати книгу або подивитися кіно) до свого життя. Зрештою, можна навіть подихати повітрям на балконі за чашечкою кави або чаю.

Не забувайте про фізичні навантаження

Дуже добре допомагають впоратися зі стресом фізичні вправи. Щоб підтримувати своє тіло і дух в тонусі, вам зовсім необов'язково потрібен спортзал. Відеоуроки, приємна музика і трохи сили волі - ось простий рецепт.

Здорове харчування

Не нехтуйте збалансованим харчуванням. На щастя, полиці супермаркетів досі переповнені, тож можна купити їжу, багату вітамінами і мікроелементами, що дозволить зміцнити імунітет і ефективно протистояти інфекціям.

Якщо ви виявите, що ніяк не можете впоратися зі своїми проблемами, зверніться за допомогою до фахівця з психічного здоров'я. Він або вона може допомогти вам визначити корінь проблеми і дати вам інструменти для практики, коли ви виявите, що ви вже не владні над своїм занепокоєнням.