Згідно з чинним законодавством паспорт громадянина України для виїзду за кордон є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Тому його втрата дуже неприємна ситуація. Люди часто не знають як діяти у такому випадку.

Головне – не панікувати, а діяти чітко за інструкцією, яку пропонує Міністерство юстиції.

Перш за все необхідно знайти найближче відділення поліції та написати заяву про втрату паспорту.

Треба пам'ятати, що вирушаючи за кордон, доцільно занотувати номер посольства чи консульства України у цій державі.

У випадку, якщо ви не розумієте місцевої мови та не володієте англійською, зателефонуйте до українського посольства чи консульства, щоб вони пояснили поліції ситуацію.

У місцевому відділі правоохоронних органів вам мають видати документ, який підтверджуватиме, що ви дійсно звертались із такою заявою.

Далі, зробіть дві фотографії портретного типу та зверніться до закордонної дипломатичної установи, тобто до українського посольства чи консульства.

Вже там видають посвідчення особи на повернення в Україну.

Для цього заявнику необхідно подати наступні документи:

- заява;

- документ, виданий компетентними органами держави перебування, що підтверджує факт звернення особи з приводу втрати документа;

- інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу заявника, встановити його місце проживання в Україні та підтвердити належність до громадянства України;

- дві фотокартки;

- квитанція про сплату консульського збору.

Варто врахувати, що у тому випадку, якщо разом із паспортом викрали всі гроші, що буде засвідчено документом з поліції, збір може не стягуватись.

Посвідчення особи на повернення в Україну видається протягом одного робочого дня з дня одержання закордонною дипломатичною установою України підтверджуваної інформації з бази даних про особу та її громадянство за місцем проживання в Україні. Отримавши цей документ, ви можете безперешкодно повернутись додому.

Однак, якщо особа, яка заявила про втрату документа, знайде його, вона зобов’язана протягом доби здати знайдений документ для знищення найближчому українському посольстві чи консульстві.

Практичні поради:

1. Занотуйте собі контакти українського посольства або консульства в країні перебування. Контакти всіх консульств можна знайти на офіційному сайті Міністерства закордонних справ України http://mfa.gov.ua/ua/about-mfa/abroad/embassies.

2. Зробіть ксерокопію своїх документів і зберігайте їх окремо від оригіналів.

3. Ніколи не залишайте свої документи під заставу та не передавайте їх третім особам.

4. Вивчіть місцевою мовою декілька фраз, які допоможуть зрозуміти місцевим жителям, що ви потребуєте допомоги.