«Для розвитку громади нам потрібно піти шляхом інвестицій. Для цього громада має стати привабливою»,— Оксана Савран

Важливо розуміти, що для кожного міста наповнення бюджету є одним з пріоритетних завдань, але не менш важливим чинником є управління фінансами міста.

Які труднощі виникають при розподілі коштів та як їх розв’язують, розповість сайту 03244 начальник фінансового управління Дрогобицької міської ради Оксана Савран.

Упродовж 10 років у державі відбулась низка змін у політичній, законотворчій площинах. Як це впливало на роботу Відділу фінансового управління міста Дрогобича?

- За весь цей час була різна фінансова політика. До 2015 року бюджет міста був в більшій мірі дотаційний. Централізовано визначалось, який обсяг ресурсу потрібен місту і куди його скерувати. Це забезпечувало лише мінімальне функціонування бюджетних установ, але цього не вистачало повністю навіть на оплату праці освітянам та медикам, не кажучи уже про видатки на утримання та розвиток міста.

Реформа фінансової системи розширила повноваження органів місцевого самоврядування, надала повну бюджетну самостійність щодо наповнення своїх бюджетів та здійснення видаткових повноважень законодавчо. Однак, делеговані повноваження держава не забезпечувала фінансовим ресурсом. Звідси і  недосконала формула розподілу освітньої субвенції на оплату праці педагогам, законодавчо неврегульоване питання розрахунків за пролікованих хворих у медичних закладах.

Ми лікували хворих з навколишніх територій, але кошти з цих територій нам не компенсовували. Щорічно це призводило до значного дефіциту по заробітній платі, а ми, в свою чергу, змушені були скеровувати кошти міста на його погашення. Це спричиняло обмеження видатків на ремонт житлового фонду, покращення умов перебування хворих у лікарнях та дітей у школах і садочках, на ремонт доріг та тротуарів, благоустрій території тощо.

Залишивши сам на сам з цими проблемами, нас постійно зобов`язували закривати школи, садочки, лікарні. Задля виходу з цієї ситуації ми пішли іншим шляхом — шляхом реформ. Так, ми одні з перших в Україні та перші в області змінили статус медичних установ на комунальні некомерційні підприємства. Новим законом «Про освіту» передбачається необхідність фінансової автономізації шкіл протягом 5-ти років. Однак, ми, не вагаючись, виконали норму закону та надали самостійність всім нашим школам.

Чи можна говорити, що ці дві реформи стали позитивними для міста у плані фінансів?

- Незважаючи на песимістичні настрої в процесі прийняття змін, це дало позитивні результати.

Це нормально, коли гроші йдуть за пацієнтом. Наші медичні заклади змогли укласти  угоди з Національною службою здоров’я України на надання послуг, гарантованих державою.

Це забезпечило покриття видатків на лікування громадян і, в свою чергу, повну оплату праці медиків.

Реформа дала змогу кожному з нас обирати лікаря чи заклад, у якому ми хочемо лікуватись. Таким чином бюджет отримав змогу скерувати свій фінансовий ресурс на проведення ремонтних робіт та забезпечення необхідним обладнанням заклади охорони здоров’я.

Медична реформа ще в процесі завершення. А як щодо освіти? Дрогобич став пілотним проектом, де відбулась реорганізація шкільної освіти?

- Що стосується освіти,— надана автономність школам збільшила рівень відповідальності кожного директора закладу щодо ефективності використання коштів і це, в свою чергу, призвело до відсутності заборгованості в оплаті праці педагогів.

Як наслідок, це дало можливість скерувати більший фінансовий ресурс на поточний та капітальний ремонт та придбання нового обладнання (в тому числі і шляхом співфінансування) закладів освіти.

Реформа медицини і освіти внесла певні корективи щодо фінансової політики міста. Куди зараз направлені кошти міського бюджету?

- Ці реформи дали нам змогу наші фінанси витратити не на споживання, а на розвиток, що є, на мою думку, дуже позитивним чинником.

Наблизити відповідність фінансового ресурсу реальним потребам міста. Так, бюджет розвитку міста в цілому зріс у 2,8 рази з періоду проведення змін, поточний ремонт доріг зріс у 7 разів, інвестиції збільшились в кілька разів завдяки можливості їх співфінансування (мікропроекти, капремонт доріг, проекти в галузі освіти, охорони здоров’я)

Якщо говорити про децентралізацію, як ви зі своїм досвідом можете оцінити майбутні загрози і плюси цього процесу?

- Це велике навантаження. Місто Дрогобич буде об’єднане з частиною району, а це — 19 сільських рад, 32 села. Тут варто піти шляхом залучення інвестицій, активності громади. Ми навчились ефективно працювати у цьому напрямку і маємо позитивний досвід. Адже у нас найбільша кількість проєктів в області, які ми виграємо. Якщо у 2016 році мікропроєкти в нас складали 120 тисяч, то в цьому році — це 8 млн. гривень.

Варто розуміти, що колись основними наповнювачами бюджету міста була промисловість, а на сьогодні — це бюджетні установи. Відповідно, потрібно шукати нові шляхи, а це покращення привабливості громади для інвесторів.

Потрібно врахувати, що село і місто мають різні проблеми і різні потреби. Є села, де відсутнє вуличне освітлення, відсутній належний стан доріг. Окремою темою є питання стану закладів культури. Ті ж самі народні доми, бібліотеки потребують великих капіталовкладень. А це, в свою чергу, говорить про дозвілля молоді.

У селах нема дитячих та спортивних майданчиків і це також буде додатковим навантаженням на бюджет. Але ж все це потрібно буде робити. Говорити можна багато, але ключовим є те, що бюджетні кошти потрібно використовувати пропорційно та продовжувати використовувати досвід написання мікропроєктів. Залучення додаткових джерел фінансування тої чи іншої ланки, того чи іншого проєкту стане полегшенням для бюджету, але найважливішим є те, що проєкт буде спрямований на розвиток громади.

Розмовляла Юлія Бецко

Фото Іра Мутка

#Оксана_Савран #фінансове_управління_Дрогобицької_міської_ради #Дрогобич #новини #новиниДрогобича #новиниДрогобич
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Різне
На своє перше патрулювання у Дрогобичі цими днями вийшли військовослужбовці патрульної роти Другої Галицької бригади Національної гвардії України. Нацгвардійці охоронятимуть громадський порядок у складі самостійних піших патрулів з 18 до 24 години, інформує пресслужба ДМР. Як зазначив начальник Дрогобицького відділку поліції полковник Іван Малиш, місто потребує додаткових правоохоронців, аби стабілізувати безпеку на його вулицях. Ми покладаємо великі споді...
Суспільство
В Україні розробили порядок організації харчування дітей у закладах освіти та у дитячих закладах оздоровлення і відпочинку. Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я. За словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, вперше на законодавчому рівні врегулюють питання щодо харчування дітей з особливими дієтичними потребами, як-от цукровий діабет, непереносимість глютену, лактози тощо. Що запропоновано у проекті: заборонено до закупівлі, реалізаці...
Здоров'я
Після коронавірусної хвороби людина може до місяця часу перебувати у лікарняній відпустці. Про це 22 жовтня під час брифінгу повідомила членкиня медичної ради при МОЗ Ольга Голубовська, зазначає zaxid.net. За її словами, такий термін відпустки регулюється нормативними документами. Відповідно до наших нормативних документів, ви можете до місяця часу перебувати на лікарняному після того, як перенесли Covid-19", – наголосила Голубовська. Необхідність такої тр...
Політичні новини
Провід Дрогобицької міської Станиці Львівського Крайового Братства ОУН-УПА ім. генерала Романа Шухевича вирішив підтримати на виборах голови Дрогобицької ОТГ Андрія Веселого. Про це повідомили станичний Тарас Куликовець та заступник станичного Тарас Пащак. Дрогобицький підприємець Андрій Веселий є стрієчним онуком Андрія Веселого, воїна Української Повстанської Армії, який загинув від рук московських окупантів на теренах Західної України. Нагадаємо, раніше...
Пригоди
21 жовтня о 16:02 до Служби порятунку "101" надійшло повідомлення про пожежу в Дрогобичі на вул. В. Великого, 26/2. Пожежа виникла в автомобілі "Nissan Murano", інформує пресслужба ДСНС Львівської області. До місця події було негайно направлено пожежно-рятувальне відділення 5 державної пожежно-рятувальної частини м. Дрогобич. Як з'ясувалось, під час руху автівки, водій побачив як з-під капоту вибивається дим. Водій не гаючи часу зупинив автомобіль та викли...
Місцеві вибори 2020
Ким є ті, хто балотується на місцевих виборах? Гість сьогоднішньої програми «Портрет кандидата» Роман Муль. Відомий підприємець - власник мережі супермаркетів «Ромашка», «Першої пекарні», а також автостанції № 2 . Представник "Об’єднання "Самопоміч", кандидат в депутати до Дрогобицької ОТГ, виборчий округ №4.
Політика
Соціологічна група «Рейтинг» у день місцевих виборів, 25 жовтня, проводитиме на території Дрогобицької громади екзит-пол. Як стало відомо, інтерв’юери працюватимуть на виході більшості виборчих дільниць. Екзит-поли під час виборів дозволяють з високою точністю і незалежно від виборчкомів спрогнозувати результати волевиявлення, а також відстежити і попередити фальсифікації на дільницях. В рамках екзит-полу виборців опитують анонімно: інтерв’юер не запитує п...
Культура
На старій дорозі біля Трускавця краєзнавці знайшли рідкісну монету. Про це пише Depo.Львів. На незвичайну знахідку краєзнавці натрапили на старій лісовій дорозі неподалік міста у жовтні. Знайшли монету номіналом 1 грош, 1543 рік. На аверсі монети зображений герцог Фрідріх ІІ Легницький (1488-1547). Зазначимо, що у ті далекі часи Галичина, в тому числі Трускавець, були у складі Польського королівства і такі монети були в обігу. В 1528 році була проведена мо...
Спорт
Цими днями у басейні ДЮСШ ім. І. Боберського відбулися змагання у межах обласних комплексних змагань за програмою XXIX спортивних Ігор Львівщини, обласних ігор ветеранів спорту та VI спортивних Ігор серед людей з інвалідністю. Дрогобич був представлений трьома командами, а саме: – команда людей з інвалідністю: Марія Коновалова, Роман Фок, Святослав Крищук; – команда молоді: Вікторія Чурсіна, Назар Станович, Ігор Партем; – команда ветеранів: Наталія Станови...