• Головна
  • Різдво Христове: традиції та звичаї
15:34, 7 січня
2

Різдво Христове: традиції та звичаї

Різдво Христове: традиції та звичаї

Як пише відомий український етнограф Василь Скуратівський у книжці "Місяцелік", у різних регіонах України були у цих звичаях деякі відмінності. Але всюди зі Святвечором пов'язаний обряд приготування першої куті.

Різдво: церковне свято

Різдво Христове або Різдво — у християнстві день народження Ісуса Христа від Діви Марії у Вифлеємі, що згадується у Новому Заповіті.

Різдво: кутя та 12 страв

Її називали багатою, оскільки, крім неї, готували одинадцять пісних страв, серед яких обов'язково мали бути борщ, риба, гриби, пироги з квасолею і капустою, картопля та узвар.

Кутю традиційно виготовляли з пшеничного чи ячмінного зерна, а на півдні України з рису.

Кутя вважалася основною обрядовою їжею, а тому з нею пов'язано чимало обрядів. Після її приготування, вийнявши горщик, дивилися: якщо зерна піднялися через вінчик — на добробут, а запали — на лихе передвістя. До звареного збіжжя додавали меду. В інших регіонах заправляли товченим маком, волоськими горіхами, родзинками та іншими смаковитими приправами. Усе це розмішували узваром.

Цікавим є обряд занесення куті на покутю. У деяких районах це мав учинити найменший хлопчик у родині.

На півдні України, як правило, кутю несла господиня, перед тим наказавши всім присутнім сісти і супроводжувати дію звуками квочки. Це для того, щоб гарно неслися кури і виводилися курчата. Деінде садовили на покуті дітей, і ті гуртом відтворювали пташині звуки. На Чернігівщині господиня імітувала це тоді, як подавали їсти кутю.

Здебільшого кутю відносив на покуть хтось із чоловіків. Але на Черкащині перевага віддавалася жінкам.

На місці, де мала стояти кутя,— покуті,— робили кубельце з сіна. Власне, в нього і ставили горщик, прикривши хлібом та дрібком солі. По закінченні свят частину сіна віддавали тваринам, а решту тримали для кубел, де мали нестися кури чи висиджуватися курчата. На Слобожанщині з цього сіна готували купелю для немовлят.

Волиняни напередодні Різдва мастили хатню долівку, вносили оберемок сіна і стелили його під етапом. Сіно мало пролежати там до Водохрещ. Гарною ознакою було, якщо у ньому переспав пес або кіт. У західних областях України до хати вносили плуга або ярмо, столярські причандалля, а деінде випікали тістечка у формі господарського реманенту або збруї.

Різдво: як має відбуватися вечеря на Святвечір

Як тільки на небосхилі з'являлася перша підвечірня зірка, всією родиною сідали за багатий стіл. Під час святкової вечері намагалися не виходити з-за столу, розмовляти тихцем. Вставиш, глава сімейства пропонував пом'янути покійників і запросити їх на вечерю. Обряд поминання померлих є в усіх регіонах.

Наступну молитву виголошували всім живим — усім членам родини. їм зичили здоров'я і щастя, бажали, щоб гуртом та в злагоді дочекатися наступного Різдва. Після цього господар брав свічку та миску з кутею і, вклонившись до чотирьох кутів, передавав страву дружині. Перед тим як почати їсти, старійшина, зачерпнувши ложкою куті, підкидав її до стелі — на приплід. Усі стежили, скільки прилипне зернин, ото стільки з'явиться в новому році ягняток та іншої живності. Друга порція призначалася врожаєві зернових, третя — кількості роїв, адже традиційно в кожному господарстві тримали бджіл. Тільки після цього починали вечеряти.

Після вечері діти відносили обрядову їжу своїм хрещеним. Хрещені забирали принесену вечерю і давали у відповідь свою, натомість дітей обдаровували горіхами, цукерками чи грішми.

Різдво: обрядовий хліб

Не менш цікаві передріздвяні обряди побутували в Карпатах і на Закарпатті. Крім куті, тут пекли спеціальний обрядовий хліб — карачун, крачун, хлібець. В одних місцях його виготовляли ввечері, в інших — у ніч перед Різдвом. На Закарпатті обрядовий хліб пекли з пшеничної муки.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Показувати новий коментар:
внизу вгорі
Овощам Брюселя и представителям Барака Барабак которые не научились читать и чтить
8 січня, 20:59
Украинцам с января 2022 года не только придется платить за распределение газа по новым тарифам, но и доплатить часть средств за температурные коэффициенты. Такое решение принял Верховный Суд по делу газового противостояния между потребителями и облгазами. Об этом сообщает «На пенсии». Повний текст читайте тут: Конституція України Стаття 13. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов'язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству.Принята резолюцией 260 (III) Генеральной Ассамблеи ООН от 9 декабря 1948 года Договаривающиеся стороны, принимая во внимание, что Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций в своей резолюции 96 (I) от 11 декабря 1946 года объявила, что геноцид является преступлением, нарушающим нормы международного права и противоречащим духу и целям Организации Объединенных Наций, и что цивилизованный мир осуждает его, признавая, что на протяжении всей истории геноцид приносил большие потери человечеству, и будучи убежденными, что для избавления человечества от этого отвратительного бедствия необходимо международное сотрудничество, соглашаются, как это предусмотрено ниже: Статья I Договаривающиеся стороны подтверждают, что геноцид независимо от того, совершается ли он в мирное иди военное время, является преступлением, которое нарушает нормы международного права и против которого они обязуются принимать меры предупреждения и карать за его совершение. Статья II В настоящей Конвенции под геноцидом понимаются следующие действия, совершаемые с намерением уничтожить, полностью или частично, какую-либо национальную, этническую, расовую или религиозную группу как таковую: а) убийство****ов такой группы; b) причинение серьезных телесных повреждений или умственного расстройства****ам такой группы; с) предумышленное создание для какой-либо группы таких жизненных условий, которые рассчитаны на полное или частичное физическое уничтожение ее; d) меры, рассчитанные на предотвращение деторождения в среде такой группы; e) насильственная передача детей из одной человеческой группы в другую. Статья III Наказуемы следующие деяния: а) геноцид; b) заговор с целью совершения геноцида; с) прямое и публичное подстрекательство к совершению геноцида; d) покушение на совершение геноцида; е) соучастие в геноциде.
isabella ahha
9 січня, 14:47
Вибачте, що викладаю це в Інтернет, але у мене немає вибору. Хіба я ніколи не вірив у привороти чи заклинання, поки не зустрів цього чарівника, коли цього року відвідав свого друга в Україні на бізнес-саміт. Я зустрічаю чоловіка на ім’я доктор АЛАБА, який був дійсно могутнім, і він міг допомогти із заклинаннями, які повернули б загублених, коханців і магічні гроші, магію чи магію на хорошу роботу чи щастя. Я щасливий зараз. Я свідчу тому, що чоловік, за якого я хотіла вийти заміж, пішов від мене за 5 тижнів до весілля, і моє життя перевернулося з ніг на голову, тому що наші стосунки тривали 3 роки. Я його дуже любила, але його мати була проти нас і не мала добре оплачуваної роботи. Коли я зустрів цього чарівника, я розповів йому, що трапилося, і пояснив йому ситуацію. Спочатку я вагався і сумнівався, але просто спробував. А через два дні, коли я повернулася до Німеччини, мені зателефонував друг (тепер чоловік) і прийшов до мене, і я вибачилася, що з його мамою і сім’єю все домовилася, і пішла на нове співбесіду, щоб вийти заміж. Я не повірив, тому що доктор АЛАБА просто запитав моє ім’я, ім’я мого друга і все, що я хотів. Ну, тепер ми щасливі в шлюбі і чекаємо на нашу маленьку дитину, а у мого чоловіка теж нова робота, і наше життя стало набагато кращим. Його електронна пошта: зараз ми щасливі в шлюбі і чекаємо на нашу маленьку дитину, а у мого чоловіка теж нова робота, і наше життя стало набагато кращим. Його електронна пошта: зараз ми щасливі в шлюбі і чекаємо на нашу маленьку дитину, а у мого чоловіка теж нова робота, і наше життя стало набагато кращим. Його електронна пошта: [email protected] Ви також можете зв’язатися з ним через WhatsApp/viber за цим номером +1(425) 477-2744
Оголошення
live comments feed...