Вита пара вважається одним з найпоширеніших форматів кабелів, особливо коли мова йде про облаштування і прокладання мереж на різних об'єктах: промислових, комерційних, житлових, складських тощо. Вона представлена сьогодні різними форматами та видами (UTP, FTP, STP), які відрізняються між собою за технічними характеристиками: матеріалами, товщиною, функціоналом.

Прокладається вита пара не лише всередині приміщення, але й ззовні. Кабелі можуть встановлюватися у тому числі в екстремальних умовах: з підвищеною вологістю, активною дією ультрафіолету, високим ризиком забруднення тощо. Головне правильно підібрати на https://wintik.com.ua/vita-para потрібний формат. Як це зробити та на що звертати увагу? Давайте детальніше розберемо.

кабель вита пара

Чи підходять кабелі вита пара для вулиці

Ми вже відповіли, що кабелі вита пара дійсно можуть встановлюватися на вулиці. Однак мова йде не про стандартні неекрановані формати UTP, призначені переважно для внутрішнього використання. Тут потрібно обирати продукцію, яка має достатній захист від зовнішнього впливу: вологи, запилення, перепадів температур, спеки і морозів, механічних пошкоджень, ультрафіолету тощо.

Неправильно підібрані кабелі, встановлені на вулиці, швидко втратять гнучкість і потріскаються. Що безперечно вплине на якість роботи всієї мережі і призведе до передчасного зношування витої пари.

Також важливо дотримуватися особливих рекомендацій під час встановлення систем. Зокрема заземлювати кабелі, захищати усі з'єднання, забезпечуючи їхню герметичність. А також не прокладати виту пару паралельно з електрокабелями для запобігання впливу електромагнітних перешкод.

Якими мають бути зовнішні кабелі вита пара

Кабелі вита пара, які використовуються для зовнішнього монтажу, суттєво відрізняється від аналогів, призначених для приміщень. Перш за все своїми технічними характеристиками, зокрема підвищеним захистом оболонки від ультрафіолету. Зовнішній шар кабелю виготовляється з міцного та надійного поліетилену або іншого матеріалу, який залишається стійким до:

  • широкого діапазону температур;
  • потрапляння прямих сонячних променів;
  • атмосферного впливу.

Серед інших характеристик:

  • Високий захист від вологи. Особливо актуальний в регіонах з частими опадами, загальною підвищеною вологістю повітря тощо. Для цього кабелі вита пара мають спеціальний заповнювач: гелевий або гідрофобний. Він повністю нівелює ризик потрапляння води всередину і пошкодження системи, передчасний її вихід з ладу.
  • Високі показники міцності. Кабелі здатні витримати у тому числі вітрове навантаження, а також натягування через встановлені стовпи, між спорудами тощо.

І ще одна важлива відмінність – внутрішні мережі не стикаються з підвищеним впливом електромагнітних перешкод. У той час як у вуличних умовах на кабелі можуть впливати лінії електропередач, система освітлення, трансформатори тощо. Тому неекрановані формати відсіюються відразу. Надавайте перевагу кабелям з екрануванням (FTP або STP), яке перешкоджає впливу зовнішнього шуму.

вита пара

Як обирати та встановлювати на вулиці виту пару

Для того, щоб забезпечити надійну та стабільну роботу мережі, а також гарантувати тривалий термін експлуатації витої пари (особливо коли мова йде про зовнішні умови), обирайте кабелі із високим захистом від температурного чи механічного пошкодження. Вони також повинні встановлюватися у спеціальних коробах або трубах. Це дозволить мінімізувати контакт з прямими сонячними променями, підвищеною вологістю, вітровим навантаженням та іншими механічними пошкодженнями.

Також фахівці рекомендують завчасно визначити максимальну довжину, на яку потрібно встановлювати виту пару. Оскільки для стабільної роботи мережі вона не повинна перевищувати 100 м. Якщо потрібне довше прокладання, обов'язково встановлюйте спеціальні підсилювачі.

І пам'ятайте, що захищеними від агресивних зовнішніх чинників мають бути не лише самі кабелі, але й усі додаткові аксесуари для їхнього монтажу. В тому числі конектори, з'єднувальні коробки тощо. У них повинен бути достатній захист від вологи та ультрафіолету, а також абсолютна герметичність.