Кримінальне провадження – одна із основних форм здійснення процесуальної діяльності органів досудового розслідування, а саме: слідчого, прокурора, суддів різних інстанцій у звʼязку із вчиненням особою кримінального правопорушення. Крім цього, кримінальний процесуальний кодекс України (далі КПК) передбачає, що кримінальне провадження може мати різні форми, які і передбачають особливості його розгляду на практиці. В чому і вбачається актуальність обговорення даної тематики. А тому у цій статті ми поговоримо про особливості кримінального провадження у формі приватного обвинувачення, при цьому аналізуючи положення чинного українського законодавства.

Які форми обвинувачень існують у кримінальному праві України?

На сьогодні у кримінальному праві виділяють такі форми обвинувачень:

  • Публічне обвинувачення (державне) – здійснюється прокурором у судових органах влади щодо кримінальних проваджень і не залежить від волевиявлення потерпілої сторони;
  • Приватне обвинувачення – здійснюється лише на підставі волевиявлення потерпілої особи у кримінальному провадженні та підлягає його закриттю, якщо особа відмовляється від обвинувачення як на етапі досудового розслідування, так і під час судового розгляду справи;
  • Приватно-публічне обвинувачення – здійснюється щодо статті 126-1 Кримінального кодексу України (домашнє насильство). Його особливостями є те, що спочатку воно набуває форми приватного обвинувачення, оскільки відкривається на підставі волевиявлення потерпілої особи, однак закрити таке провадження можуть тільки органи досудового розслідування, якщо відсутній склад злочину в діях підозрюваної особи, а не за самим бажанням потерпілого;
  • Публічно-приватне обвинувачення – розпочинається як публічне, але потім обвинувачення змінюється на статтю Кримінального кодексу України, провадження за якою повинно здійснюватися у формі приватного. Також сюди слід відносити ті випадки, в яких прокурор відмовляється від підтримання публічного обвинувачення (до приклада, він вважає, що під час розгляду справи в суді в діях обвинуваченої особи було встановлено відсутність складу злочину), а потерпілий в такому випадку має право на підтримання подальшого обвинувачення в суді, але здійснює він це самостійно (ст. 340 КПК України).

Що слід розуміти під приватним обвинуваченням?

Чинний КПК України наводить поняття приватного обвинувачення у ч.1 ст. 477, де зазначається наступне – під приватним обвинуваченням слід розуміти певні дії особи, яка постраждала від злочину, що полягають в письмовому зверненні до органів Національної поліції або прокуратури із вимогою про притягнення до кримінальної відповідальності громадянина чи громадянки, котрі завдали шкоди особі (як моральної, так і фізичної).

Важливо! У кримінальних провадженнях у формі приватного обвинувачення можливе укладення угоди про примирення між обвинуваченою особою та потерпілою стороною.

Які особливості кримінального провадження у формі приватного обвинувачення?

Для того, щоб відкрити кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення повинні бути наявні законні на те підстави та встановлені законодавством умови. Так, до приклада чіткий перелік кримінальних правопорушень до яких слід відносити кримінальне провадження у формі приватного обвинувачення наведений у ст. 477 КПК України та включає в себе різні склади злочинів: легкі тілесні ушкодження, що були заподіяні навмисно, проведення незаконних абортів особою, злісне ухилення від сплати аліментів батьками неповнолітньої дитини, знищення або пошкодження майно навмисно, розголошення лікарської таємниці особою та багато інших.

Отже, перелік складів злочинів, що визначений законодавством та заява потерпілої особи роблять головними ці критерії для встановлення форми обвинувачення як приватне у кримінальному провадженні.

Крім цього, варто зазначити, що дії особи, яка підтримує обвинувачення, та успішність кримінального провадження загалом тісно пов’язані між собою, оскільки ефективне підтримання приватного обвинувачення та встановлення причинно-наслідкового зв’язку повинні сприяти досягненню відповідного результату на практиці – засудження винної особи у кримінальному провадженні та виконання покарання, а результативність приватного обвинувачення не може бути досягнута без наявності цього результату.

Якщо у вас залишились певні питання щодо здійснення кримінального провадження у формі приватного обвинувачення, то в такому випадку вам не обійтись від допомоги кваліфікованих юристів, а саме – адвокатського об’єднання “Брати Федорови”. Наша команда має ґрунтовні знання у сфері кримінального права, а також володіє багаторічним досвідом ведення різних справ, що дозволяє надавати нашим клієнтам тільки належні правові консультації та юридичну допомогу з кримінального права. А тому не зволікайте та звертайтесь саме до нас!