Заступник директора, або завуч, відіграє одну з ключових ролей в функціонуванні школи, забезпечуючи ефективне проходження освітнього процесу. Це посада, яка вимагає високого рівня самоорганізації та методичного підходу до керуванням колективом вчителів. Заступник директора відіграє роль «двигуна», всі зусилля якого спрямовані на підтримання темпу роботи колективу вчителів. Саме тому, спробуємо освітити вимоги до професії заступника директора, його обов'язки та заробітну плату в Україні.
Основні функції заступника директора
Завуч здійснює організацію навчальної роботи в закладі освіти, що включає методичне керівництво всім освітнім процесом. Він забезпечує дотримання норм і правила безпеки життєдіяльності під час навчальних занять. Відповідальність завуча охоплює контроль за якістю викладання, успішністю учнів, відвідуваністю уроків та виконання державних програм згідно державних стандартів. Слідкує за рівномірним розподілом навантаження у педагогічному колективі.
На сайті завуча Алли Мороз зібрані матеріали, що допоможуть організувати методичну роботу в школі та впровадити сучасні освітні методики. Також роль завуча полягає у складанні розкладу занять, формування звітності, тому в нагоді стануть матеріали цих методик. Переходьте на сайт завуча та скачуйте потрібні документи, розробки уроків та календарно-тематичне планування.
7 навичок ефективного завуча
-
Вміння планувати та організовувати навчальний процес у школі. Складання розкладу уроків, контроль за виконанням цих навчальних програм та організація методичних заходів.
-
Керівництво педагогічним колективом. Лідерські навички та мотивація команди. Вирішення конфліктів, підтримка розвитку колективу.
-
Комунікативні навички. Ефективна передача інформації, надання зворотного зв’язку, ведення переговорів між працівниками.
-
Аналітичне мислення та аналіз якості викладання, прийняття обґрунтованих рішень для покращення успішності учнів.
-
Стресостійкість, здатність працювати під тиском обставин і різних сторін. Зберігати спокій у стресових ситуаціях, приймати зважені рішення, орієнтуючись на раціональну основу.
-
Розуміння потреб учнів і вчителів, створення умов для їхнього успішного навчання і роботи.
-
Знання законодавства у сфері освіти, щоб забезпечити дотримання стандартів і правил у школі.
Хто може стати завучем?
Завучем може стати вчитель із відповідним досвідом роботи та лідерськими якостями. Серед основних завдань: організовувати навчальний процес і координувати роботу вчителів, тому наявність педагогічної освіти, обов'язкова умова. В нагоді стануть матеріали з сайту для завуча, календарно тематичне планування та готові презентації до уроків, які допоможуть в роботі.
В Україні завуч заробляє в середньому до 20 000 грн. згідно з даними порталу Work.ua. Завуч має менше годин педагогічного навантаження, ніж у звичайного вчителя, але це залежить від специфіки закладу та обов'язків фахівця. Тому заробітна плата може коливатися в межах середнього значення.
Посада завуча в школі – це робота для організованих і методичних людей. Широке розуміння освітніх стандартів, допоможе координувати діяльність педагогічного колективу, тож потребує профільної освіти. Також варто сказати, що роль завуча вимагає лідерських якостей та аналітичного мислення. Завуч школи – це стратегічний менеджер, який допомагає учням отримати якісну освіту, а вчителям – ефективно виконувати свою роботу.